Podręcznik dla pracowników C Nav 2050

Podręcznik dla pracowników C Nav 2050 jest kompleksowym narzędziem do tworzenia aplikacji w języku C. Zawiera informacje na temat języka C, wszystkich narzędzi potrzebnych do tworzenia aplikacji i wszystkiego, co należy wiedzieć, aby tworzyć wydajne i bezpieczne aplikacje. Podręcznik zawiera również przykłady kodu, które pomogą zrozumieć jak korzystać z języka C, jak tworzyć własne projekty i jak wykorzystywać inne narzędzia. Podręcznik jest zaprojektowany tak, aby pomóc użytkownikom w pełni wykorzystać możliwości języka C, aby tworzyć wydajne, bezpieczne i skalowalne aplikacje.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik dla pracowników C Nav 2050

Podręcznik Dev Knighta dla nowych pracowników

Trafiłam ostatnio na onboardingowy Podręcznik Dev Knighta, który przygotowała firma eEngine Software House z Aleksandrowa Łódzkiego dla swoich nowych pracowników. Nie kryła się z tym i opublikowała efekty swojej pracy na blogu firmy. Dzięki temu jeszcze skuteczniej buduje swój wizerunek jako pracodawca. Zajrzałam do środka, by sprawdzić, jak przedstawili nowym pracownikom najważniejsze kwestie dotyczące ich firmy.

Pierwsze wrażenie: wystarczająca dawka tekstu wzbogacona ciekawymi grafikami. Wszystko podane w przejrzysty sposób.

Co znalazło swoje miejsce w podręczniku dla nowych pracowników:

 • cechy pożądanych współpracowników,
 • możliwe ścieżki kariery,
 • historia firmy i informacje o jej twórcach podane w pigułce,
 • krótkie opisy najważniejszych projektów i klientów,
 • opis pierwszego dnia pracy i pierwszego miesiąca,
 • narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy,
 • zasady panujące w biurze,
 • kultura pracy, zasady komunikacji w firmie,
 • zasady zatrudniania, w tym program rekomendacyjny oraz cechy GoodDevKnight person.

Inspiracje od Dev Knighta warte rozważenia przy projektowaniu podręczników dla pracowników

Poniżej kilka rzeczy, które warte są rozważenia, gdy już siądziecie do projektowania podręczników dla pracowników w Waszych firmach.

1. W Podręcznik Dev Knighta kilkakrotnie mowa jest o tym, jakich osób szuka firma i na co zwraca uwagę podczas rekrutacji. Jak podkreślają twórcy eEngine Software House zatrudniają tylko tych, dla których sami chcieliby pracować! A gdy mają już na oku kandydata, zadają sobie 3 ważne pytania:

 • czy chcielibyśmy, żeby ten człowiek był naszym szefem?
 • czego może on mnie nauczyć?
 • co się stanie, jeśli nie zatrudnimy tego człowieka?
 • 2. W firmie nie ma klasycznych regulaminów w formie punktowej wyliczanki i długich zdań z użyciem żargonu. Tu są ciekawe i proste infografiki. Zdecydowanie więcej zapamiętuje się po przejrzeniu ich niż po lekturze spisanego w punktach regulaminu firmy. Pod warunkiem, że w ogóle pracownik do takiego regulaminu sięgnie. Regulaminy w formie infografik wiszą w eEngine Software House w kuchni. pl/sites/default/files/3%20brak%20regulamin%C3%B3w. png" typeof="foaf:Image"/>

  3. Także za pomocą infografiki przedstawiono możliwe ścieżki kariery. Przypominają kolejne poziomy gry (kompetencje) i możliwe punkty do pozyskania (moce kodu). Po ich zdobyciu gracz przechodzi na kolejny poziom wtajemniczenia (awanse). pl/sites/default/files/2%20sciezka%20kariery_0. png" typeof="foaf:Image"/>

  4. Etapy rozwoju firmy przedstawiono na atrakcyjnym wykresie kołowym, który aż prosi się, by odkryć, ile litrów kaw wypito na poszczególnych etapach rozwoju firmy. 

  5. Podoba mi się przemycanie w kilku miejscach podręcznika zasad panujących w firmie. Wprost mowa jest o tym, by pytać, kwestionować i dociekać. Są też zapewniania, że pracownik nie zostanie sam na placu boju. Wręcz prosi się nowego pracownika, bym sam zastanowił się, czego mentor (przydzielony nowemu pracownikowi w pierwszym miesiącu pracy) może nauczyć się od niego! A gdy „czegoś nie będziesz wiedział, nie bój się zapytać. Szkoda Twojego czasu na samotne szarpanie się z problemami”.

  6. Podręcznik ma atrakcyjną wizualnie formę, napisany jest z poczuciem humoru, prostym językiem, ale i z elementami języka programowania (zrozumiałego jednak także dla osób spoza branży). Postawiono na formę, choć nie obniża to jakości treści. Tam, gdzie tylko można było, wykorzystano grafikę. 

  Czego mi zabrakło? Mowa jest wciąż o ludziach, na których stawia firma. To bardzo cenne w komunikacji firmy. Dlatego chciałabym ich w tym podręczniku zobaczyć. To uwiarygodniłoby i wzmocniło przekaz.

  Podsumowując: bardzo fajny pomysł i wykonanie. Czytelny i prosty przekaz podany w atrakcyjnej wizualnie formie. Warto uważnie prześledzić ten podręcznik i wykorzystane w nim pomysły zanim zaczniecie projektować takie wydawnictwo dla Waszych pracowników.

  Cały podręcznik możecie zobaczyć na firmowym blogu eengine. pl.

  A gdybyście szukali innych wskazówek, jak konstruować podręcznik dla pracowników, zapraszam do lektury mojego wpisu Wydajemy podręcznik dla nowych pracowników.

  Zapraszam także na Facebooka bloga, gdzie można śledzić kolejne wpisy.

  A jeśli chcecie pochwalić się Waszymi onboardingowymi podręcznikami dla nowych pracowników, zapraszam do kontaktu.

  Grafiki: Podręcznik Dev Knighta

  Podczas tworzenia podręcznika pracownika trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych zagadnień. Musisz wskazać oczekiwania względem pracowników, przedstawić zasady obowiązujące w firmie i promować pozytywną kulturę pracy w jednym dokumencie. Nasz szablon podręcznika pracownika pomoże Ci obrać właściwy kierunek. Dzięki niemu zaprojektujesz podręcznik, który będzie zawierał informacje potrzebne Twoim pracownikom, aby mogli osiągnąć sukces.

  Jak korzystać z szablonu Podręcznik pracownika

  Krok 1. Utworzenie wstępu do podręcznika

  Zacznij na poziomie ogólnym, dodając do podręcznika wiadomość powitalną. Jest to okazja do zaprezentowania firmowej kultury oraz wizji Twoich produktów i klientów. Użyj szablonu, aby opisać historię firmy, jej wartości oraz cele.

  Krok 2. Dodanie zasad obowiązujących pracowników

  Po opisaniu kultury i wartości firmy wykorzystaj szablon do przekazania pracownikom bardziej szczegółowych informacji. Rozpocznij od zamieszczenia podstawowych informacji, do których pracownicy muszą mieć szybki dostęp, takich jak adresy biur i numery telefonów. Następnie użyj szablonu, aby opisać kodeks postępowania oraz zasady i procedury obowiązujące pracowników. Możesz dodać wzmianki @ o innych członkach zespołu, aby uzyskać ich opinie na temat informacji, jakie należałoby zamieścić.

  Krok 3. Opisanie świadczeń pracowniczych

  Współpracując z partnerami i interesariuszami nad dodawaniem do szablonu zasad obowiązujących pracowników, pamiętaj także o uwzględnieniu informacji na temat świadczeń pracowniczych. Podręcznik powinien zawierać informacje o liście płac, dodatkach oraz innych rodzajach świadczeń, jakie oferuje Twoja firma. W szablonie możesz również umieścić informacje na temat podróży służbowych i zasady zwrotu poniesionych wydatków. com/dam/jcr:58fefe04-cf93-4a0e-a5b3-8771905be131/employee-handbook-step3. svg? cdnVersion=760" alt="Krok 3. Opisanie świadczeń pracowniczych"/>


  Atlassian to producent oprogramowania dla przedsiębiorstw oferujący produkty dla deweloperów, menedżerów projektów oraz do zarządzania zawartością.

  Więcej szablonów z kategorii Zasoby ludzkie Wyświetl wszystko

  • Plan 90-dniowy

   Utwórz plan 90-dniowy, aby pomóc nowym pracownikom szybko stanąć na nogi i odnosić sukcesy w nowej roli.

  • Spotkanie wszystkich pracowników

   Dziel się aktualnościami dotyczącymi firmy, zwycięstwami, sukcesami poszczególnych pracowników i innymi nowinami w szerszym gronie zespołu.

  • Plan rozwoju zawodowego

   Utwórz plan rozwoju, aby pomóc pracownikom rozwijać kompetencje i osiągać cele zawodowe.

  Lektura obowiązkowa, czyli Podręcznik Pracownika | INNPoland. pl

  INNPoland_avatar

  Instrukcje podzielone są na moduły występujące w aplikacji, a następnie na części przeznaczone dla szkół i placówek oświatowych oraz dla jednostek wykonujących zadania z zakresu oświaty.

  W osobnej kategorii można odnaleźć komentarze merytoryczne.


  Reading Time: 4 minutes

  Wielu z Was z pewnością ma świetnie przygotowany proces onboardingu. Od progu wejścia do firmy, pracownik jest zaopiekowany, czeka na niego seria spotkań przedstawiających firmę, jej kulturę i zwyczaje, benefity, nowych ludzi… Nawet jeśli tak to nie wygląda, z pewnością ktoś w inny sposób przekazuje pracownikowi wskazówki, jak odnaleźć się w nowym miejscu pracy. Masz wrażenie, że wszystko zostało powiedziane i od teraz nowa osoba wie jak poruszać się po firmie. Często jednak w natłoku informacji pracownik później zapomina dokąd ma się zgłosić po kartę Multisport lub w jaki sposób zgłosić home office. Tu z pomocą przychodzi podręcznik onboardingowy.

  Czym jest podręcznik onboardingowy?

  Podręcznik onboardingowy jest zbiorem informacji na temat firmy takich jak jej historia, kultura, przyjęte wartości, zwyczaje panujące na co dzień oraz inne wskazówki pomocne we wdrożeniu się w nowe miejsce pracy. Jednym słowem, zawiera wszystko, co ważne i z czym trzeba się zapoznać w pierwszych dniach pracy.

  Dlaczego warto przygotować podręcznik onboardingowy?

  Podręcznik onboardingowy nie jest wyłącznie miłym dodatkiem na start. Taki dokument zbiera i porządkuje wszystkie informacje w jednym miejscu, co jest genialnym ułatwieniem komunikacyjnym na początek pracy. Każda nowa osoba wie gdzie, w razie potrzeby, szukać informacji.

  Dodatkowo, stanowi swego rodzaju manifest promujący kulturę firmową, którym można się dzielić z nowo zatrudnionymi pracownikami jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Będzie również pomocny np. w sytuacji, gdy nowy pracownik zaczyna pracę w innej lokalizacji lub gdy nie może uczestniczyć we wszystkich spotkaniach onboardingowych.

  Co powinien zawierać?

  Przyjmijmy ogólną zasadę, że podręcznik onboardingowy powinien zawierać wszystkie informacje, których potrzebują Twoi nowi pracownicy, aby odnieść sukces w pracy. Są jednak pewne podstawy, które, moim zdaniem, powinny się znaleźć w każdym podręczniku.

  Dla mnie najważniejsze są:

  • Wiedza o firmie: jej historia, misja i wizja, wartości, które panują w organizacji, biura, ważne fakty, social media, przydatne linki
  • Ludzie: struktura firmy, informacje o założycielach
  • Zasady pracy: godziny pracy, przerwy, polityka pracy zdalnej, logowanie godzin, zgłaszanie nieobecności, dress code
  • Sposób pracy: projekty, metodologia, wyznaczanie celów, sposób rozliczenia pracy, cykliczne spotkania
  • Komunikacja: narzędzia do komunikacji, dobre praktyki
  • Sprzęt: zasady korzystania ze sprzętu, zgłaszanie potrzeb, zgłaszanie problemów
  • Biuro: plan biura, zgłaszanie potrzeb biurowych, polityka zgubionej karty 🙂
  • Benefity: wszystko o zasadach korzystania z benefitów
  • Rozwój: ścieżki kariery, szkolenia, awanse, rozmowy rozwojowe
  • Polityki i procesy obowiązujące w firmie

  Wskazówka: Podręcznik ma służyć pomocą, więc nie ma sensu pisać ogólników w postaci “jeśli zgubisz kartę, nie przejmuj się, damy Ci nową”. Dodaj osobę kontaktową do każdego procesu np. jeśli zgubienie karty należy zgłosić do administracji, napisz to. Polecam używanie samej nazwy stanowiska zamiast podawania konkretnej osoby, aby uniknąć niepotrzebnych aktualizacji w razie jej odejścia lub zmiany roli.

  Jak przygotować podręcznik onboardingowy?

  Wiesz już, co powinien zawierać Twój podręcznik, więc skupmy się na tym jak go przygotować. Kilka moich wskazówek:

  1. Zbierz wszystkie informacje

  Przede wszystkim zastanów się, które informacje chcesz przekazać nowym pracownikom. Powyżej spisałam propozycje tego, co warto w takim podręczniku zawrzeć, ale to są moje must-have. Sam powinieneś zadecydować o tym, co się w nim znajdzie. Po drugie, zapytaj swoich współpracowników, jakich informacji szukaliby w takim dokumencie oraz czego im brakowało, kiedy to oni zaczynali pracę. Dopytaj również o różne tradycje, które istnieją w zespołach. Może o niektórych nie wiesz, a warto o nich wspomnieć!

  2. Napisz podręcznik w języku Twojej firmy

  Wyobraź sobie, że Twoja firma to osoba, która ma pewne cechy. Są firmy poważne, wyluzowane, prostolinijne i szczere w komunikacji – sam na pewno wiesz, jak najlepiej opisać swoją 🙂 Zachowaj ten ton komunikacji i napisz podręcznik tak, jakby pisała go taka osoba. Jeśli używacie w swojej firmie specyficznego slangu, możesz przygotować Wasz własny słowniczek i przy okazji dołączyć go do podręcznika.

  3. Bądź kreatywny

  Nie każdy podręcznik musi być taki sam. Spróbuj opowiedzieć w nim historię lub dodać inny element, który sprawi, że będzie wyjątkowy. Potrzebujesz inspiracji? Zobacz co przygotowali w Memoria Visual lub Valve.

  4. Oddaj go do recenzji

  Kolejny raz zaangażuj kilku współpracowników w swój projekt i poproś o ich szczerą opinię odnośnie tego, co przygotowałeś. Może okazać się, że coś jest niezrozumiale napisane, coś jednak funkcjonuje inaczej, coś się w międzyczasie zmieniło… Dobrze dostać taki feedback jeszcze przed zaangażowaniem grafików 🙂

  5. Zadbaj o stronę wizualną

  Po przygotowaniu tekstu, zaangażuj grafików w design podręcznika. Atrakcyjny wizualnie dokument z pewnością będzie chętniej czytany niż suchy tekst spisany w Wordzie.

  6. Nie drukuj podręcznika

  Polecam zostać przy wersji online i nie oddawać podręcznika do druku. Poza oczywistą ekologią, w ten sposób będzie Ci łatwiej go aktualizować.

  7. Wyślij każdemu kopię

  Może Cię to zdziwić, ale z doświadczenia wiem, że każdemu pracownikowi się taki podręcznik przyda, nawet jeśli pracuje w firmie kilka lat. Zaufaj mi. Dodatkowo, w ten sposób możesz zdobyć cenne informacje o tym, jak jeszcze można go ulepszyć oraz pokażesz, że feedback z pierwszego punktu się na coś przydał 🙂

  Dwie dobre praktyki na później

  Na koniec chciałabym wspomnieć o dwóch rzeczach, o których często się zapomina już po przygotowaniu podręcznika. Po pierwsze – nie traktuj podręcznika jako zamiennika dla całego onboardingu. Onboarding to proces, a przekazanie podręcznika powinno być jedynie jego częścią.

  Po drugie – nie osiadaj na laurach i rób aktualizacje. Raz na kwartał przejrzyj treść podręcznika i upewnij się, że informacje są aktualne. Dodatkowo zbieraj feedback od nowych pracowników i uzupełniaj go na bieżąco o istotne kwestie. W końcu ma on pomagać, a nie wprawiać w większe zakłopotanie.

  Pamiętaj, podręcznik onboardingowy to najbardziej wszechstronny przewodnik opisujący Twoją firmę, jaki do tej pory powstał i jaki Twój zespół przeczyta. Włóż w niego dużo serca i przekaż w nim ducha organizacji 🙂

  Sprawdź najnowsze oferty pracy w IT na No Fluff Jobs:


  Podręcznik dla personelu, który przedstawia politykę firmy, procedury składania skarg i oczekiwania wobec pracowników, odgrywa istotną rolę w start-upach i małych firmach, gdy stopniowo rozwijają swoje przedsięwzięcia z większą liczbą talentów na pokładzie. W poprzednim artykule omówiliśmy, jakie sekcje powinieneś omówić w podręcznik dla pracowników małych firm, następnie pokażemy Ci 4 doskonałe przykładowe podręczniki dla pracowników dla małych firm lub po prostu zrozumiesz, co składa się na dobry podręcznik dla pracowników.

  • Podręcznik pracownika BHF

  Jest to 18-stronicowy podręcznik dla personelu pełen treści. Ten przykładowy podręcznik dla pracowników promuje równość w pierwszym rozdziale – zaangażowany w eliminację dyskryminacji i zachęcanie do różnorodności w miejscu pracy. Spraw, aby pracownicy czuli się bezpieczni i szanowani pracując w Twojej firmie, a tym samym dawali z siebie wszystko. W 10 rozdziałach szczegółowo opisano politykę firmy, specyfikacje pracy, urlopy i emerytury, urlopy specjalne i wyjazdy, bezpieczeństwo i zdrowie. Krótki, ale bardzo obszerny przykładowy podręcznik dla pracowników, który małe firmy mogą stosować, aby stworzyć własny.

  • Podręcznik dla personelu Aspire

  To 40-stronicowy podręcznik dla personelu centrum tańca Aspire. Pierwsze 10 stron zajmuje wyjaśnienie jej kultury i misji pracownikowi – pomaganie dzieciom w osiągnięciu pełnego potencjału w życiu. Upewnij się, że wszyscy pracownicy są w pełni świadomi misji firmy i dążą do tego samego celu. Należy to podkreślić w podręczniku pracownika małej firmy. Podręcznik wyraźnie określa również wymagania dotyczące ubioru i klasy, ponieważ personel musi pracować z dziećmi i pokazywać rodzicom swój profesjonalizm. com/aigfi/obtz/" rel="nofollow">

  • Podręcznik dla pracowników organizacji pozarządowej

  Jest to przykładowy podręcznik dla pracowników składający się z 30 stron i 8 rozdziałów. Przejrzysty i schludny projekt wraz z pustą przestrzenią, która ułatwia oczy, obejmuje tematy od rekrutacji po onboarding, korzyści dla pracowników i kodeks postępowania. Łatwy do pobrania wzór podręcznika dla pracowników, szczególnie dla tych, którzy nie mają dużo czasu na tworzenie szczegółowego podręcznika. com/obcop/ipsp/" rel="nofollow">

  • Podręcznik C-4 dla pracowników opieki

  Z animowanymi rolami reprezentującymi personel medyczny jest to 44-stronicowy, dokładny i zabawny podręcznik dla pracowników. Po stronie Misja i wizja firmy znajduje się sekcja „Poznaj zespół”, która przedstawia menedżerom firmy nowych pracowników, każdy ze zdjęciami i autoprezentacjami. To świetny sposób, aby pomóc nowo zatrudnionym poznać zespół i lepiej się dopasować. Ten przykładowy podręcznik dla pracowników opisuje również praktyki pracy i kodeks postępowania w biznesie, które mogą się różnić w zależności od branży/firmy. com/spos/arzc" rel="nofollow">

  Najlepsze narzędzie do Utwórz podręcznik dla pracowników małych firm

  Teraz masz przynajmniej kilka pomysłów na temat tego, co omówić i jak zorganizować swój podręcznik dla pracowników. Łatwiej będzie również rozpocząć korzystanie z wstępnie zaprojektowanego szablony podręczników dla pracowników dzięki czemu możesz skupić się na treści zamiast na wyglądzie.

  Zanim skończysz edycję, nie spiesz się z jej wydrukowaniem. Opublikuj swój podręcznik dla pracowników małej firmy online na PrzerzućHTML5 a witryna pomoże Ci stworzyć cyfrowy podręcznik dla pracowników, który można czytać na dowolnym urządzeniu i łatwo udostępniać pracownikom za pośrednictwem adresu URL.

  • Łatwy i szybki: prześlij gotowy podręcznik pracownika w formacie PDF na stronę internetową iw ciągu kilku sekund przekonwertuj go na obracany podręcznik dla pracowników. Możesz pobrać link i iść. Nie jest pobierana żadna opłata, żadne oprogramowanie do zainstalowania, ani nawet jeden kod do napisania.
  • Dostępne 24/7: Podręcznik personelu to rodzaj dokumentu, który prowadzi nowych pracowników przez proces onboardingu lub nawet przez pierwszy rok. Dzięki FlipHTML5 pracownicy muszą tylko kliknąć łącze, które udostępniasz i rozpocząć czytanie podręcznika pracownika na swoich urządzeniach (Android, IOS, tablet, PC itp. ) w dowolnym momencie.
  • Zmniejszający koszta: Zaoszczędź niepotrzebne koszty drukowania i nie musisz już płacić za ponowne drukowanie, nawet jeśli wymagane są aktualizacje lub edycje. FlipHTML5 umożliwia edycję tego samego łącza i natychmiastowe odświeżanie.

  Podsumowując

  Zainspiruj się przykładowym podręcznikiem dla pracowników wymienionym powyżej i zacznij tworzyć profesjonalny podręcznik dla swojej firmy.

  Przykładowy podręcznik dla pracowników NFIB utworzony za pomocą FlipHTML5

  Zbuduj podręcznik profesjonalnego pracownika

  Podręcznik dla pracowników C Nav 2050

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik dla pracowników C Nav 2050

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik dla pracowników C Nav 2050